Teória tvorby www stránky

Najprv trosku teorie o tvorbe www stranok:

  • Co je to www stranka ?
    Www stranka je subor, alebo niekolko suborov-dokumentov, ktore su ulozene v presne danom adresari na (vasom) serveri. Ak si niekto pozera vasu stranku, znamena to, ze mu program "httpd" beziaci na vasom serveri posle obsah tohto dokumentu.
  • Co je to dokument?
    Pod dokumentom sa mysli textovy subor, ktory obsahuje prikazy hypertextoveho "jazyka" HTML (HyperText Markup Language) a obycajny text.
    Takyto subor mava obycajne priponu .html (pripadne .htm), aby bolo zrejme, ze ide o zdrojovy text stranky. Pomocou prikazov HTML mozete vas text formatovat, cize urcovat mu farbu, typ a velkost pisma, vkladat zoznamy, obrazky, tabulky (taketo veci mozete robit aj v textovych procesoroch) a pomocou specialnych prikazov robit odkazy na ine subory alebo stranky, tzv. linky. To znamena, ze na vasej stranke mozete mat, co chcete a mozete sa odtial dostat, kam chcete.

  • Co je prikaz HTML a ako sa pise?

    Prikazy HTML vam umoznuju s obycajnym textom robit rozne efekty - menit typ pisma, farbu, vlozit obrazok a vselico ine. Nevypisuju sa pri prezerani stranky, ale vykonavaju vasim browserom (prehliadacom webu). Lahko ich spoznate pri prezerani zdrojoveho textu (su uzavrete v takychto zatvorkach: <PRIKAZ>). Ak ma PRIKAZ parametre, zadavame ich ZA menom prikazu, oddelovace su medzery - takto:

    <PRIKAZ [PARAMETER1[="hodnota"] PARAMETER2[="hodnota"] ... ]>

    Parameter je potrebny na nastavenie niektorych vlastnosti prikazov, ak je nepovinny a neuvedieme ho, berie sa implicitne nastavenie. Parametre mozu byt navzajom oddelene lubovolnym poctom medzier i znakom konca riadku.

    Hodnota byva vacsinou vyjadrenim velkosti (napriklad velkost tabulky, obrazku, atd.) a udava sa v bodoch alebo v percentach a mala by byt uzavreta v "uvodzovkach". Niektore parametre hodnotu nemaju, lebo staci, ze ich uvedieme. Nariklad parameter NOSHADE v prikaze HR hovori, ze nechceme tienovat a nepotrebuje k tomu ziadne dalsie informacie.

    Vsetko, co v takychto zatvorkach nie je, bude vypisane na obrazovke ako text.
    Prevazna vacsina prikazov je blokoveho charakteru - oznacite miesto, kde chcete, aby prikaz zacal platit a miesto, kde ma skoncit. Zaciatok tejto oblasti, alebo ak chcete bloku, je samotny <PRIKAZ> a koniec tejto oblasti sa oznaci </PRIKAZ>. Aha, takto:

    <PRIKAZ>
    pre tento blok (napriklad pre tento text) platia nastavenia prikazu PRIKAZ
    blablabla ;-)

    </PRIKAZ>

    Konkretne napriklad:

    <B>bud si isty, ze tento text bude tucny!</B>

    Prikazy mozeme pisat malymi i velkymi pismenami a nemusia zacinat vzdy v novom riadku. Vsetko, co urobite, si po sebe budete musiet citat sami, preto si zdrojak radsej piste tak, aby ste vedeli, kde co mate ;-)

    Pre nazornost - takyto zapis
    <HTML><HEAD><TITLE>Toto je moj prvy dokument</TITLE></HEAD></HTML>

    je identicky s tymto:
    <html>
    <head>
    <title>Toto je moj prvy dokument</title>
    </head>
    </html>

    a samozrejme aj s tymto:
    <Html>
    <Head>
    <Title>Toto je moj prvy dokument</Title>
    </Head>
    </Html>

    Ja tu vsade budem pisat prikazy HTML velkymi pismenami, co jednoznacne odporucam aj vam.