Nadpisy, alebo tiez hlavicky (heading), mozete pouzivat na zvyraznenie niektorej casti webstranky. Tento prikaz za vas sam nastavi velkost pisma a da sa teda simulovat aj inym sposobom. Casto je to vsak najrychlejsia moznost, ako nieco zvyraznit. ;-)
kde x je cislo 1-6, ktore urcuje velkost nadpisu. Najvacsi je H1.
Nadpisy vyzeraju takto:
ALIGN urcuje zarovnanie nadpisu (right - vpravo, center - v strede, left - vlavo) Ak zarovnanie neurcime, berie sa vlavo.
Najprv si ukazeme standardne "efekty" s pismom, ktore funguju aj v textovom prezeraci. Su to vlastne nastavenia vlastnosti pisma.
- bold (tucne). Text v bloku <B> bude vypisany tucne, teda takto, az kym platnost neskoncime</B>. Potom je opat taky, ako pred nastavenim tohto atributu.
- italics (kurziva). Text v bloku <I> bude vypisany kurzivou, teda takto, az kym platnost neskoncime</I>. Potom je opat taky, ako pred nastavenim tohto atributu.
- underlined (podciarknute). Text v bloku <U> bude vypisany podciarknuty, teda takto, az kym platnost neskoncime</U>. Potom je opat taky, ako pred nastavenim tohto atributu.
- nastavenie neproporcionalneho pisma (ako na pisacom stroji). Potom je opat taky, ako pred nastavenim tohto atributu.
Prikaz FONT nam umoznuje menit velkost a farbu (a dokonca aj typ pisma, ale to nemam odskusane) v definovanom bloku.
V praxi:
<FONT COLOR="#farba" SIZE="velkost">
tento text mi to ovplyvni
</FONT>
COLOR je nastavenie farieb, o ktorom sa docitate o malu chvilku, alebo, ak chcete hned, kliknite tu.
SIZE dokaze zmenit velkost pisma v danom bloku. Mozeme ju zadat ako relativne cislo so znamienkom + alebo -, ktore urci, ci sa pismo zmensi, alebo zvacsi oproti momentalne nastavenemu. Myslim, ze cisla su v intervale -2 az 4. Za znamienkom nasleduje velkost.
Priklad:
<FONT SIZE="-2">pokus</FONT>
<FONT SIZE="-1">pokus</FONT>
<FONT SIZE="+1">pokus</FONT>
<FONT COLOR="#f0f000" SIZE="+2">pokus</FONT>
<FONT SIZE="+3">pokus</FONT>
<FONT SIZE="+4">pokus</FONT>